1. Haberler
  2. Konsol Oyunlarında İkinci El Fırsatları

Konsol Oyunlarında İkinci El Fırsatları

23 Nisan 2019 09:14

Çok sayıda tutkunu olan konsol oyunları, her geçen gün kendisini daha fazla yenileyerek oyun severlerin tutkusu haline gelmiş durumda. Özellikle oyun pazarı içerisinde yeni oyunların piyasada yer alması oyun severlerin büyük ilgisini çekiyor. Ancak birinci el oyunların piyasa değerlerinin çok yüksek olması her oyun severin ücretlerin yüksek olmasından dolayı bu oyunlara sahip olamadıkları biliniyor. Bu nedenle birçok oyun sever ikinci el oyun alternatiflerine yöneliyor. Bu hem daha ucuz hem de oyun severlerin oyunları başkalarına satabilme ihtimali yüksek olan bir durumdur.

İkinci El Konsollar ve Özellikleri

 Birbirinden farklı oyun konsolları yer alarak oyun severlerin kendilerine uygun konsollar ile oyun keyfini yaşamaları sağlanıyor. Ancak birinci el oyun konsollarının pahalı olması nedeni ile birçok oyun sever ikinci el konsol piyasasına yöneliyor. İkinci el konsolların birinci el fiyatlarına göre daha ucuz olması oyun severlerin bu konsollara sahip olmasını daha da kolaylaştırıyor. İkinci el konsolun yanında ikinci el oyunlar da temin edilerek oyun keyfi doyasıya yaşanabiliyor.

 Daha Fazla Oyun Seçeneği

 Son zamanlarda oyun severlerin en çok ilgi gösterdiği konuların başında ikinci el konsolların kırdırma işlemi yapılarak konsolların mevcut kapasiteleri bazında oyun yükleme işlemi yapılmasıdır. Özellikle ucuz ps4 oyun seçenekleri konusunda bu yöntem en çok tercih edilen bir yöntemdir. Ancak kullanıcıların kırdırma işleminden sonra dikkat etmeleri gereken en önemli konu oyunları internet bağlantısı ile çevrimiçi oynamamaları gerektiğidir. Aksi takdirde konsolların içine atılan programlar etkinliğini kaybederek oyun oynama imkanı sunulamıyor.

 İkinci El Oyunların Önemi

 Oyun tutkunları ucuz oyun pazar seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirerek daha düşük fiyatlarda konsol oyunlarına sahip olabiliyorlar. Özellikle internet sitelerinde birçok forumda bu konuda ikinci el oyun satışları yapıldığı biliniyor. Oyun severler aynı zamanda birbirlerinde bulunan oyunları takas yaparak herhangi bir ücret ödemesi yapmadan yeni bir oyun oynama hakkına sahip olabiliyorlar. Özellikle ambalajlı oyunların fiyatlarının 400 ile 500 TL seviyelerine çıkması her oyun severin bütçesine uygun olmaması nedeni ile ikinci el oyun pazarı önem kazanıyor.

 Oyun Konsol Modelleri ve Oyunlar

 Oyun konsol modelleri her yıl bir üst versiyonu ile oyun severlerin karşısına çıkıyor. Her model için ayrı oyun üretilirken bir oyun hangi model için üretilmiş ise o modele ait konsol haricinde diğer konsollar ile çalıştırılamıyor. Bu nedenle oyun severler ps3 modeline ait konsolda sadece ps3 oyunlarını oynayabiliyorlar. Bu nedenle birçok internet sitesinde oyunlar ikinci el olarak satılırken oyunların hangi model olduğu da özellikle belirtiliyor. Bu nedenle oyun sever de hangi model oyun konsolu var ise o oyun konsoluna ait oyunlara sahip oluyor.

 İkinci El Oyunlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 İkinci el oyunlar netice itibari ile daha önceki kullanıcı tarafından kullanıldığından bu oyunların satın alınması işleminde oyun cd sinin çizik ya da arızalı olmadığından emin olunması gerekiyor. Bu oyunlar hassas olduğundan en ufak bir etki ile çizilebiliyor ve oyunun sağlıklı bir şekilde oynanmasına engel olabiliyor. Bu nedenle oyun severlerin ikinci el oyun satın alırken bu hususa dikkat etmeleri büyük önem arz ediyor.

 İkinci El Oyun Fiyatları

 İkinci el fiyatları orijinal fiyatlardan oldukça hesaplı olarak dikkat çekiyor. Oyun severler 400 ya da 500 TL olan birinci el oyunları ikinci el olarak 100 ya da 200 TL fiyatlarında sahip olabiliyorlar. Fiyat farkının bu denli yüksek olması oyun severlerin çok yüksek ücretler ödemeden oyun sahibi olmalarını sağlıyor.