1. Haberler
  2. PlayStation 5 vs Xbox Series X Karşılaştırması

PlayStation 5 vs Xbox Series X Karşılaştırması

24 Mart 2020 17:58

Sony tarafından piyasaya sunulan PlayStation 5 ile Microsoft tarafından piyasaya sunulacak olan Xbox Series X karşılaştırmasını sizler için yaptık. İşte, PlayStation 5 ve Xbox Series X Karşılaştırması…

PlayStation 5 ve Xbox Series X Karşılaştırması

Sony tarafından geliştirilmiş olan ve serinin en iyi üretimi olan PS5 ile Microsoft’un en iddialı oyun konsolu olan Xbox Series X karşı karşıya geliyor. Bazı özellikler konusunda PS5 ön plana çıkarken, bazıları da Xbox Series X ön plana çıkmakta…

Oyun Desteği

Xbox Series X

Eğer daha önce bir oyun konsolunuz varsa, orda oynadığınız tüm oyunları Xbox Series X de de oynayabilirsiniz. Ayrıca, oyunlar arası geçişi yıldırım hızına çeviren Quick Resume özelliğine merhaba deyin. Bu özellik sayesinde oyununuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


PlayStation 5

PlayStation 5 de PS4 de oynadığınız en popüler 100 oyunu oynayabilirsiniz. Hatırlarsınız ki Sony tarafından bu 100 oyun geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bu oyun severler için her ne kadar olumsuz olarak nitelendirilse de ürün böyle 

Güç

Xbox Series X oyun konsolu bizlere 12 TFLOPs oranında bir grafik birimi değeri sunarken, PlayStation 5 oyun konsolunda bu değer 10.28 TFLOPs olarak karşımıza çıkıyor. Bu ne demek? Yani Xbox Series X, rakibine göre bir adım daha önde. PlayStation 5’e göre %15 oranında daha güçlü.

İşlemci

AMD Zen 2 üzerinde kurulan 8 çekirdekli ve 3.5 GHz hıza sahip olan PlayStation 5 rakibinin işlemci konusunda da gerisinde kaldı. Xbox Series X’in özelliklerine baktığımızda AMD Zen 2 üzerine kurulmuş, 8 çekirdekli ve 3.8 GHz hızına sahip. PS5 ile arasında tek fark hız farkı demek yanlış olmaz sanırım.

Dahili Depolama

Xbox Series X oyun konsolu oyun severlere 1TB dahili depolama alanı sunarken, PS5 ilginç bir şekilde 825 GB’lik bir alan sunuyor.

Tasarım

Microsoft tasarımında biraz kabalığı tercih etse de işin en derinine baktığımızda bu tasarımı ısınma sorunu yaşamamak için tercih ettiği düşünülüyor. Daha önce piyasaya sürdüğü modellerinde ısınma sorunu yaşadığından ötürü problem yaşamıştı. PlayStation 5’in özellikleri hala açıklanmadı. Biz de özelliklerini göremediğimiz konsol için yorum yapamıyoruz.

Sonuç

Her iki konsol da gerçekten çok ama çok güçlü özelliklerle karşımıza çıkıyor. Cihazlar elbette farklı alanlarda birbirlerini geçmeyi başardılar. Ama sadece kağıt üzerinde. Pratiğe dökülmesi için biraz zaman gerekiyor. Çok güçlü olan cihazlar, çok fazla ısınma problemiyle karşı karşıya kalabiliyor. Problemleri en aza indirmek için firmalar çalışmalarına devam etmektedir.