1. Haberler
  2. Rockstar Vergi Kaçırma İle Suçlandı

Rockstar Vergi Kaçırma İle Suçlandı

30 Temmuz 2019 15:45

Tax Watch UK’e göre, Rockstar 2009 ve 2018 arasında kurumlar vergisi ödemiyor. Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption yayıncısı Rockstar Games yeni bir raporda vergi kaçınmakla suçlandı.

Rockstar'in kombine şirketleri yaşam boyu satış rağmen, 2009 ve 2018 arasında Birleşik Krallık'ta sıfır kurumlar vergisi ödediğini raporunda, Araştırmacılara göre ödenmeyen toplam vergi borcu GTA V için toplam $ 6 milyar tahmini.

Dahası, Tax Watch, GTA V'nin geliştirilmesine öncülük eden İskoçya merkezli Edinburgh'lu Rockstar North'un, Majestelerinin Gelirleri ve Gümrüklerinden 10 yıl boyunca 70 milyon avroluk vergi kredisi talep ettiğini iddia ediyor. ABD şirketi Take-Two'a ait olan Rockstar, açıkça Birleşik Krallık'taki 2018'de sona eren on yıl boyunca karlarını Birleşik Krallık dışında net bir kar ilan ederek elde etti.

Düşünce şöyle devam etti: "Bu rapor aynı zamanda oyunun gelişimine katılan Birleşik Krallık şirketlerine uygun miktarda kar tahsis edilip edilmediğine ilişkin soruları da ortaya koyuyor. Take-Two ve Rockstar adlarını kullanan Birleşik Krallık merkezli yedi aktif şirket toplam kar ilan etti. 2013 ve 2018 yılları arasında İngiltere’de 47.3 milyon sterlin vergi öncesi. Ancak aynı dönemde, Rockstar tarafından yayınlanan oyunların işletme karının 5 milyar dolar civarında olacağını tahmin ettik."

“ABD ve İngiltere arasında daha uygun bir kâr tahsisatının İngiltere’ye tahsis edilmesine neden olacağı kanısındayız. Bu Rockstar North’un ödenebilir vergi kredisi için uygun olmayacağı anlamına geliyordu. Bunun yerine, Take-Two ve Rockstar şirketleri İngiltere'de önemli bir vergi borcuna sahip olmalıydı."

Grand Theft Auto V, Mayıs 2019'dan itibaren yaklaşık 110 milyon kopya sattı ve şimdiye kadarki en başarılı ticari eğlence ürünü olduğuna inanılıyor.

İngiltere hükümetinin video oyunu vergi indirimi programı, geliştiricilerin İngiltere'de geliştirilmeleri veya İngiliz karakterleri, yerleri, temaları veya sorunları içermesi gibi belirli kriterleri karşılaması durumunda vergi faturalarını düşürmelerini sağlar. Bu kriterlere göre oyunların değerlendirilmesinden sorumlu olan organ, GTA V'yi kabartma için yeterli "kültürel olarak İngiliz" olarak kabul eden İngiliz Film Enstitüsüdür.

Tax Watch, GTA V'nin "kültürel olarak İngiliz" olmasının tek gerekçesinin, Edinburgh'un gelişiminin öncülüğünü oluşturduğunu, ancak bunun, şirketin sahip olduğundan daha fazla vergi ödemesi gerektiği anlamına geldiğini savunuyor.

Düşünce şöyle devam etti: "Durum saçma. Rockstar North’un İngiltere hükümetinden talep edebileceği büyük miktarda sübvansiyon, video oyunları vergi kredisi sisteminin amaçlandığı gibi çalışmadığını gösteriyor. Hükümet, derhal gözden geçirilmeli. etkinliği."

Sonuç olarak: "Bu kâr payının uluslararası vergi hukukunda bulunan“ kolun uzunluğu ”standardı altında haklı gösterilebileceğine inanmıyoruz. HMRC'nin bu düzenlemeye ya da Take-Two'a itiraz ettiğine dair bir kanıt yok. … yasadışı hareket etti. Ancak, HMRC'nin transfer fiyatlandırma sistemi altında kar dağıtımına itiraz etmesine açık ve bu durumu acilen araştırmaya çağırıyoruz."

HMRC, kendi adına GamesIndustry'ye , İngiltere'deki büyük işletmelerin yaklaşık yarısının vergi nedeniyle soruşturma altında olduğunu ancak belirli bir dava hakkında yorumda bulunamadığını söyledi.

Rockstar, İngiltere'de kurumlar vergisi ödemekten kaçınmakla suçlanan tek büyük şirket değil. Amazon, Starbucks, Vodafone ve Google gibi çok uluslu gruplar, son yıllarda İngiltere’deki kurumlar vergisinden kaçınmak için denizaşırı karlarını kaydettikleri için ateş altına girmiştir.

Bu haberimizde rockstar'ın sözde vergi borcu hakkında bilgileri size aktarmaya çalıştık. Umarız işinize yaramıştır. Diğer oyun haberlerine göz atmak için linke basabilirsiniz. Başka haberlerde görüşmek dileği ile esen kalın.