1. Haberler
  2. Take-Two Oyun Stüdyosu, Codemasters’ı Satın Almayacağını Açıkladı

Take-Two Oyun Stüdyosu, Codemasters’ı Satın Almayacağını Açıkladı

14 Ocak 2021 20:21

ABD merkezli dev oyun şirketi Take-Two, Formula 1 gibi oldukça popüler oyunların imzasını taşıyan Codemasters’ı satın alma yarışına Electronic Arts ile beraber giriş yapmıştı. Buna ek olarak geliştirici şirket, Electronic Arts’ın tam 1,2 milyar dolar değerindeki teklifinin ardından Codemasters’ı satın almayacağını açıkladı.

Popüler oyun serileri Formula 1 ve Dirt gibi serilerin geliştirici olan Codemasters için Take-Two ve Electronic Arts oldukça büyük bir yarışa girmişlerdi. Öte yandan Electronic Arts 1,2 milyar dolar değerindeki son teklifi ile Codemasters’ı satın almayı hedeflediğini ve büyük bir olasılıkla satın alacağı biliniyordu.

Take-Two, 1,2 Milyar Doların Üzerinde Teklif Vermedi


Electronic Arts ve Codemasters kısa bir süre önce bir anlaşma yapmışlardı. Lakin Take-Two’nun daha öncesinden yapmış olduğu 1 milyar dolar değerindeki teklifi yükseltebilmesine olanak sağlamıştı.

Take-Two, Electronic Arts’ın tam 1,2 milyar dolar değerindeki teklifi sunmasının ardından, yapmış oldukları teklifi geri çektiklerini dile getirerek yarıştan ayrılmış olduğunu gösterdi. Öte yandan oyun stüdyosu, yapmış olduğu açıklama ile beraber Codemasters olmasa da diğer şirketleri satın alabileceklerini dile getirerek şu sözlere yer verdi: “Şirket, uzun vadeli büyümesini genişletmek ve hissedarlarına yeni sonuçlar sunmak için organik ve inorganik fırsatları takip etmeye devam edecek."

Take-Two’nun böylesine büyük yarıştan ayrılmasıyla beraber Codemasters, Electronic Arts’a satılacak gibi görünüyor. Şirket, daha öncesinde de dile getirdiği gibi satın alma sürecinin içerisinde bulunduğumuz 2021 yılının ilk çeyreği içerisinde tamamlayacak.