1. Haberler
 2. Valorant FPS Nasıl Arttırılır? Valorant FPS Arttırma

Valorant FPS Nasıl Arttırılır? Valorant FPS Arttırma

16 Ocak 2021 18:44

Online oyunlar arasında oldukça kısa bir süre içerisinde milyonlarca oyuncunun gönlünü fetheden Valorant, şimdiye kadar ki CS:GO’dan bile birçok oyuncuyu kendisine çekmeyi başardı. Öte yandan Valorant’ın sistem gereksinimleri her ne kadar orta halli bir bilgisayarın kaldırabileceği tarzda olsa bile ara sıra anlık takılmalar ve fps düşüşleri yaşayabiliyorsunuz.

Bu durumun temel nedeni ise Valorant FPS sorunu diyebiliriz. Peki bu sorunu nasıl düzeltebilirsiniz? Bu sorunu gidermeniz için oyun içi veyahut bilgisayar kaynaklı birçok yol mevcut. Biz sizler için bu yolları Valorant FPS Arttırma başlığı adı altında açıklamaya çalışacağız.

Valorant Ayarları İle FPS Arttırma


Yalnızca Valorant’ta değil diğer birçok oyunda bilgisayarınız oyunu kaldırmakta zorlanıyor ve buna ek olarak kasma sorunu yaşıyorsanız ilk olarak ayarlara bir göz atmamız gerekiyor. Esasında Valorant FPS arttırmanın en doğru ve en iyi yolu grafik ve görüntü değerlerinin kalitesini bilgisayarınız ve sizin için en uygun olan ayarlara indirgemektir. Lakin orta seviye sistem gereksinimlerine sahip bir bilgisayarınız varsa bu ayarların tamamını düşürmenize gerek yok diyebiliriz.

Oyuna giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmına gelmeli ve daha sonrasında Görüntü> Grafik Kalitesi ayarlarına giriş yapmalısınız. Sonrasında ise Kenar yumuşatmalarını “Hiçbiri” seçeneğine getirmeli, Eşyönsüz Filtreleme seçeneğini “x1” getirmelisiniz. Bu ayarları yapmanız durumunda hala bir kasma veyahut FPS düşüşü ile karşılaşıyorsanız, oyunun grafik ayarlarını düşürebilirsiniz. Ayrıca çözünürlük ayarını düşürmeniz FPS’e etki etmeyeceği gibi yalnızca anlık kasmalardan kurtarabilir.

Ekran Kartı Ayarları Yapabilirsiniz


Masaüstüne gelip daha sonrasında boş bir alana sağ tıklayarak NVIDIA denetim masasını çalıştırın. Daha sonrasında karşınıza çıkan sayfadan sol sekmede bulunan 3D ayarlarına tıklamalı ve ön ayarla yap seçeneğine tıklamalısınız. Aşağı kısımda bulunan seçeneklerden “Benim Tercihime önem ver” i tıklamalı, aşağıdaki sayacı ise maksimum performans için en sola doğru ilerletebilirsiniz. Lakin bu seçimi yapmanız durumunda görüntü kaliteniz bir hayli düşecektir. Şayet bu yeterli olacaksa sayacı dengeliye getirmelisiniz. Hem Valorant FPS arttırma işlemini tamamlamış hem de görüntünüzün kalitesi için öncelik sunmuş olacaksınız.

Valorant’a Öncelik Tanıma İşlemi Nasıl Yapılır?


 • Valorant bilgisayarınızda açık durumdayken görev yöneticisini çalıştırmalısınız.
 • Görev yöneticisinden Valorant’ı bulup daha sonrasında sağ tıklayın, ayrıntılara git seçeneğini seçmelisiniz.
 • Karşınıza çıkan pencereden Valorant’a sağ tıklayıp, “Benzeşmeyi ayarla” seçimine gidiyoruz.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkan pencerede “Cpu 0” seçili haldeyse tiki kaldırın.
 • Yukarıda belirttiğimiz Valorant FPS kasma ve donma sorunu ortadan kalkacak ve en az %15 oranında FPS artışı yaşanacaktır.

Masaüstünü Boşaltın


 • Oldukça kolay bir yöntemle bilgisayarınızda büyük bir oranda iyileşme sağlayacaksınız. Masaüstünde tuttuğunuz her bir simge ve dosya direkt olarak C diskine bağlıdır. Öte yandan C diskindeki dosyalar Ram’de belirli bir yer kapladığından masaüstünüzü oldukça sade tutmaya özen gösterin.
 • Masaüstünüzde yer alan gereksiz dosyaları kaldırmalısınız.
 • Gerekli dosyaları bir klasörün içerisinde taşıyın.
 • Masaüstünde yüksek boyutta dosya tutmamaya çalışın.
 • Son olarak masaüstü temanızı ve duvar kağıdını olabildiğince düz bir renk olacak şekilde seçin.
 • Siyah bir arka plan kullanmanız, bilgisayarınızın performansında olumlu bir etki yaratacaktır.