1. Haberler
  2. Xbox Series X ile S Arasında Ne Fark Var?

Xbox Series X ile S Arasında Ne Fark Var?

16 Ocak 2021 18:36

Microsoft’un yeni nesil konsol olarak geçenlerde piyasaya sürdüğü Xbox Series X ve S, Playstation 5’e karşı oldukça büyük bir ilgi gördü.

2020 yılı ile yeni nesle geçiş yapan oyun dünyasının birkaç adım daha ilerleyeceği sene oldu diyebiliriz. Öte yandan bu ilerlemenin öncüleri ise tabii ki de Sony ve Microsoft oldu diyebiliriz. Buna ek olarak Microsoft tarafında Xbox Series X ve S olurken Sony tarafında ise Playstation 5 yeni nesil konsolu oldu. Çıkış yapan konsollar iyi bir satış yapabilmek daha fazla oyuncuya ulaşabilmek adına oyun geliştirici firmalarla anlaşmalı bir şekilde geliştirilen oyunların ve eklentilerin tanıtımlarını yapıyor. Bu yazımızda sizlere Xbox Series X ve Series S konsolları arasındaki farkları inceleyerek tarzınıza ve tüketim şeklinize cevap arayacağız.

Birbirine Benzemeyen Tasarımlar:


Xbox Series X ve Xbox Series S yeni nesil konsollar aynı aileye dahil olsalar da birbirlerinden farklı bir tasarıma sahip. Öte yandan cihazların tasarımları arasındaki en büyük fark, yukarıdaki görselden direkt olarak anlaşılıyor. Xbox Series X dikey şekilde kullanım için üretilmişken Xbox Series S yatay bir şekilde de kullanılması için farklı şekilde tasarlanmış.

Microsoft İki Konsol İçin de Aynı Kolu Kullanıyor


Üretici firma Microsoft, kontrolcüler yanı oyun kolları konusunda Series S’in farklı bir model ile dağıtılmasını anlamsız bulmuş diyebiliriz. Bununla beraber kontrolcüler arasındaki en büyük fark değişik renklere sahip olmaları desek yeridir. Lakin bahsi geçen fark muhtemelen iki konsol yaygınlaşmaya başladığında gün geçtikçe ortadan kalkacak. Çünkü tüketicilerin istediği renkle kontrolcü almasının önünde hiçbir engel bulunmuyor.

İki Konsol da Oldukça Performanslı Bir İşlem Gücüne Sahip


Xbox Series X, yapılan açıklamalarla beraber tam bir performans canavarı diyebiliriz. Buna ek olarak Xbox Series S ise X’e göre günümüzün gereksinimlerini getirme noktasında sıkıntı yaratmayacak diyebiliriz. Lakin cihazların özelliklerinin kağıt üzerinde yeterli veya yetersiz olması cihazları nasıl kullanacağınıza göre de değişiklik gösterecektir. Yani herhangi bir modelin özelliklerinin tamamını kullanmamanız durumunda bu farkı görebilmeniz pek mümkün olmayabilir.

Xbox Series X Disk Girişine Sahipken, Xbox Series S İse Disk Girişi Bulundurmuyor


Disk girişi ile çıkış yapan cihazlar fiyat üretim maliyeti bakımından yüksek olduğundan satış fiyatı da direkt olarak yüksek olabiliyor. Öte yandan Xbox Series S, yeni bir konsol satın almak veya konsol dünyasıyla tanışmak isteyenler için Xbox Series X’e göre daha uygun fiyatlı ve daha düşük sistem özelliklerine sahip. Böylelikle eğer konsol dünyasına adım atmak istiyorsanız Xbox Series S’i tercih etmeniz birçok yönden sizlere avantaj sağlayacaktır. Ancak Xbox Series S’te disk girişinin olmaması kullanıcıları uygulama marketine mecbur bırakacak. Buna ek olarak Xbox Series’te bulunan, 4K HD Blu-Ray destekleyen disk okuyucu sayesinde film izlenmesine de olanak tanınmış durumda.

Oyunlar ve Aksesuarlar Arasında Bir Fark Bulunmuyor


Xbox Series S ile X Arasındaki Fiyat Farkı:


 Xbox Series X’in Türkiye fiyatı 7.400 TL olurken diğer cihazın fiyatı ise 4.699 TL olarak duyuruldu. Öte yandan olarak 3.000 TL fiyat farkı bulunuyor.

Xbox Series S’mi Series X’mi?


Xbox Series X ve Series S yeni nesil konsollar günümüzdeki neredeyse tüm oyunları çalıştıracak düzeyde konsollar. Bu nedenle amacınız oyun oynamak ve daha iyi bir performans almak ise Xbox Series X’i tercih etmeniz sizlerin yararına olacaktır. Dilerseniz Series S’i de tercih edebilirsiniz.

Eğer oyunları oynarken genelde görselliğe büyük bir önem veriyorsanız, evinizde 2160p destekleyen bir monitörünüz veya telefonunuz varsa çok daha net ve keskin görüntüler elde edebilmek için Xbox Series X’i tercih edebilirsiniz.